Żubr w książęcych lasach pszczyńskich: 160 lat historii żubrów na Górnym Śląsku

Wystawa czasowa Żubr w książęcych lasach pszczyńskich to dokumentalna opowieść o hodowli żubrów na Górnym Śląsku - w miejscu, gdzie industrializacja przełomu XIX i XX wieku odcisnęła swoje piętno na środowisku naturalnym. Przedstawia wkład księcia pszczyńskiego w kształtowanie gospodarki leśnej oraz jego dokonania w zakresie kultury łowieckiej. Wystawa potrwa od 25 kwietnia do 30 listopada.

Stado żubrów w lasach pszczyńskich, zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie
Stado żubrów w lasach pszczyńskich, zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Żubry to majestatyczne zwierzęta, które na ziemię pszczyńską zostały sprowadzone przez księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI Hochberga von Pless w 1865 roku. To właśnie 160. rocznica tego wydarzenia, przypadająca na 2025 rok, zainspirowała Muzeum Zamkowe w Pszczynie do stworzenia ekspozycji czasowej przybliżającej ten moment w historii regionu.

Wielką pasją Hansa Heinricha XI było myślistwo, gospodarka łowiecka oraz jeździectwo, na które przeznaczał niemałe nakłady finansowe. Szczególnym zainteresowaniem księcia cieszyła się hodowla jeleni szlachetnych w lasach pszczyńskich, a sukcesy, jakie osiągał na tym polu, stały się znane daleko poza granicami Cesarstwa Niemieckiego. Na organizowane z rozmachem, znamienite sezony polowań zapraszana była arystokracja - z koronowanymi głowami włącznie. Specjalnymi gośćmi Hochbergów, m.in. w Zameczku Myśliwskim Promnice, byli: cesarze niemieccy Wilhelm I i Wilhelm II, arcyksiążę austriacki Franz Ferdinand Habsburg oraz III ordynat łańcucki hrabia Roman Potocki z żoną Elżbietą (Betką). Jednak to za sprawą żubrów zwierzyniec książęcy stał się najsłynniejszym, wzorcowym terenem łowieckim, uważanym za najlepszy w Europie Środkowej, a zaproszenia na tutejsze polowania postrzegano jako zaszczyt.

Na wystawie można zobaczyć m.in. plejstoceńską skamielinę czaszki prażubra ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach oraz rzadko prezentowaną szerokiej publiczności drewnianą dłubankę z kolekcji Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Istotną część ekspozycji stanowi galeria archiwalnych fotografii, przedstawiających stado żubrów pszczyńskich do połowy XX wieku. Zdjęcia zostały wykonane m.in. przez ówczesnych pracowników administracji książęcej oraz zoolog dr Ernę Mohr - członkinię Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra.

Na wystawie prezentowane są oryginalne eksponaty z Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Wykorzystano również materiały z Archiwum Państwowego w Katowicach, Białowieskiego Parku Narodowego, Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie oraz z prywatnych kolekcji.

W ramach wystawy zaplanowano warsztaty oraz oprowadzania kuratorskie. Szczegółowe informacje o terminach będą na bieżąco udostępniane w aktualnościach oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kurator: Michał Makowski

Więcej o wystawie: https://zamek-pszczyna.pl/galerie/zubr-w-ksiazecych-lasach-pszczynskich-wystawa-w-przygotowaniu/

Dane kontaktowe: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Dział Marketingu - tel. +48 449 35 70 w.32, e-mail: marketing@zamek-pszczyna.pl

Miejsce wystawy: Wozownia, Stajnie Książęce w Pszczynie, ul. Basztowa 6-8, Pszczyna


żubr w książęcych lasach


Pokazowa Zagroda Żubrów

43-200 Pszczyna
ul. Żorska 5

tel. 32 447-05-03

ar / pless.pl