Las w środku miasta. W pszczyńskim parku powstała ścieżka przyrodnicza
Nie każdy mieszkaniec zdaje sobie sprawę, że niemal w samym środku naszego miasta mamy las. W pszczyńskim parku, w części zwanej "Zwierzyńcem" utworzone zostały niedawno dwie pętle ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. Wyprawa ich szlakiem pozwoli lepiej poznać lokalny świat roślin i zwierząt. Podczas wędrówki można wypatrzyć m.in.: sarny, dziki, lisy, a także myszołowy, dzięcioły i modraszki.
Ścieżka rozpoczyna się tuż za bramą wejściową do parku. Na jej trasie ustawiono tablice omawiające tematykę przyrodniczo-leśną, m.in. ekosystem lasu, łąki i rzeki Pszczynki, a także hodowlę żubrów, pomniki przyrody oraz spotykane po drodze różnorodne formy świata roślinnego i zwierzęcego. Odległość między nimi wynosi kilkaset metrów.
Ścieżka przyrodnicza w Parku Zwierzyniec - mapa tras
Pętla zielona, krótsza ("Tropem żubra") ma długość 3,7km, a jej przejście zajmuje około godziny, druga oznaczona kolorem czarnym liczy 7,2km, a na spacer przeznaczymy około dwóch godzin.
Dzika Promenada - ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Parku Zwierzyniec - 21.10.2020 · fot. fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna
W części wspólnej (pięć pierwszych przystanków) ścieżka biegnie w stronę Pokazowej Zagrody Żubrów. Następnie przez mostek na kanale w kierunku cmentarza wojennego i dalej malowniczą aleją wysadzaną sosnami w stronę pomnika harcerzy. Stamtąd leśna ścieżka dociera do alejki nad Młynówką, gdzie pętla zielona odbija w lewo, w kierunku Leśnej promenady, a czarna w prawo w stronę kolejnych przystanków dydaktycznych: stawu Cyranka, Łąckiej Grobli i Bulwarów nad Pszczynką. Na rozwidleniu szlaków znajduje się altana dla turystów - idealne miejsce na odpoczynek przed dalszą częścią wędrówki.
Dzika Promenada - ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Parku Zwierzyniec - 01.11.2020 · fot. ar / pless.pl
Ścieżka prowadzi przez malownicze tereny leśne i wilgotne śródleśne łąki, na których szata roślinna rozwija się niezwykle bujnie. Średni wiek drzewostanów wynosi około 90 lat, ale zdarzają się pojedyncze lub rosnące w grupach potężne i majestatyczne dęby, których wiek przekracza 200 lat.
Ścieżka przyrodnicza w Parku Zwierzyniec - tablica edukacyjna
- Ścieżka w parku "Zwierzyniec" łączy wartości edukacyjne z aktywnym wypoczynkiem. Jestem przekonany, że zachęci do rodzinnych spacerów i wypraw rowerowych po najmniej dotychczas uczęszczanym fragmencie parku, w bliskim sąsiedztwie starodrzewia i malowniczych stawów, a jednocześnie stanie się ważnym miejscem, gdzie kolejne pokolenia będą poznawać i podziwiać pszczyńską florę i faunę - mówi o inwestycji burmistrz Dariusz Skrobol.
Podobnego zdania jest Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. - Budowa ścieżki edukacyjnej to rozszerzenie dotychczasowej oferty Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, uzupełnienie działalności ekologicznej Pokazowej Zagrody Żubrów i Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Zapraszam wszystkich do wycieczek i odwiedzin w naszych obiektach - dodaje.