[ZDJĘCIA] Kolejna edycja "Prania pachnącego sztuką". Obrazy Andrzeja Wajdy w ogrodzie starostwa
- Herbaciarnia
-
W ogrodzie Starostwa Powiatowego w Pszczynie zawisło... pranie. Niecodzienne, bo pachnące nie proszkiem, a sztuką. To kolejna odsłona projektu "Pranie pachnące sztuką", w ramach którego dzieła lokalnych artystów trafiają do przestrzeni publicznej - by zaskakiwać, inspirować i budować codzienny kontakt ze sztuką. Tym razem wyjątkową ekspozycję stanowią prace Andrzeja Wajdy - rodowitego pszczynianina, malarza-amatora, który od lat z pasją dokumentuje piękno Pszczyny.
Pranie pachnące sztuką. Obrazy Andrzeja Wajdy w ogrodzie starostwa - 26.06.2025 · fot. Powiat Pszczyński
Obrazy Andrzeja Wajdy - tworzone w technikach akwareli i akrylu - ukazują zabytkowe kamieniczki, parkowe alejki, zaułki, które mijamy każdego dnia, nie zawsze dostrzegając ich urok. To Pszczyna widziana okiem artysty i sercem mieszkańca.
To trzecia edycja projektu "Pranie pachnące sztuką". - Cieszę się, że możemy w tak niezwykły sposób zaprosić mieszkańców do kontaktu ze sztuką i pokazać architektoniczne perełki oraz pszczyńską przyrodę w nowym świetle. Spacerując, można natknąć się na sztukę bez zapowiedzi, po prostu - między codziennymi sprawami. Dla mnie osobiście ten wernisaż ma dodatkowe znaczenie - pan Andrzej Wajda przez lata pracował właśnie w tym budynku, a dziś jego obrazy zdobią nasz ogród - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.
Andrzej Wajda, którego twórczość prezentowana jest w ramach projektu, ze skromnością mówił o swojej pasji. - Od pięćdziesięciu lat staram się uchwycić ulice, zakątki, budynki. Maluję Pszczynę, która znika. Przy mostku w parku były trzy drzewa - dziś zostało jedno. Chcę to zachować. Malowanie to dla mnie sposób na zagospodarowanie starości, ale i coś więcej - mówi autor obrazów.
Projekt "Pranie pachnące sztuką", organizowany przez Powiat Pszczyński, kontynuuje ideę przełamywania konwencji tradycyjnych wystaw. Obrazy nie trafiają na ściany galerii czy sztalugi, lecz zostają wydrukowane na białych płótnach i rozwieszone niczym pranie - między drzewami, wśród zieleni, w miejscach dostępnych dla każdego.
Wystawa w ogrodzie Starostwa to jedna z czterech zaplanowanych lokalizacji tegorocznej edycji projektu. Na terenach Gminnego Ośrodka Sportu w Kobiórze można oglądać fotografie Piotra Kaczmarczyka. 5 lipca o godz. 17:00 na wyspie przy Herbaciarni w pszczyńskim parku odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa nieżyjącej już malarki Janiny Czeczot-Kiedos, natomiast 19 lipca o godz. 19.00 w okolicach Ronda Larysza w Pszczynie zainaugurowana zostanie wystawa Pracowni/Warsztatów Rysunku i Malarstwa Wiktorii Kani.
- Zapraszamy do spaceru i zatrzymania się choć na chwilę - bo czasem to właśnie w codziennych przestrzeniach można spotkać to, co najpiękniejsze - zachęca Kinga Pławecka-Bratek, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu.
W tegorocznej edycji swoje prace zaprezentują:
- Piotr Kaczmarczyk - fotografie rozwieszone na terenie Gminnego Ośrodka Sportu w Kobiórze,
- Andrzej Wajda - obrazy inspirowane zabytkami i przyrodą Pszczyny, eksponowane w ogrodzie Starostwa,
- Janina Czeczot-Kiedos - malarstwo w nastrojowej przestrzeni wyspy przy Herbaciarni w parku,
- Wiktoria Kania i uczniowie jej Pracowni Rysunku - rzeźby malowane kawą, prezentowane na osiedlu Śródmieście.
Harmonogram wernisaży
Wernisaż wystawy fotografii Piotra Kaczmarczyka pt. "FOTO-GRAFIKA"
21 czerwca (sobota), godz. 16:00 - Gminny Ośrodek Sportu w Kobiórze
Na wystawie zaprezentowane zostały prace z cyklu mobilnej fotografii "FOTO-GRAFIKA" - to artystyczny eksperyment, łączący fotografię z elementami grafiki, ukazujący nowe możliwości wizualnego wyrazu.
Piotr Kaczmarczyk to mieszkaniec Kobióra i pasjonat fotografii z ponad 25-letnim stażem. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik licznych wystaw zbiorowych. Pomysłodawca plenerów fotograficznych na terenie powiatu, współzałożyciel Kobiórskiej Inicjatywy Kulturalnej oraz Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Wernisaż wystawy obrazów Andrzeja Wajdy
26 czerwca (czwartek), godz. 16:00 - Ogród Starostwa Powiatowego w Pszczynie
Obrazy prezentowane w ogrodzie Starostwa ukazują architektoniczne i przyrodnicze piękno Pszczyny - zabytki, uliczki, parkowe pejzaże.
Andrzej Wajda, rodowity pszczynianin, to malarz-amator związany z Klubem Plastyków "Zdrzadełko" oraz Stowarzyszeniem "ArtAncla". Tworzy głównie w technikach akwareli i akrylu, a jego prace były wielokrotnie prezentowane na konkursach i wystawach w województwie śląskim.
Wernisaż wystawy obrazów Janiny Czeczot-Kiedos
5 lipca (sobota), godz. 17:00 - Wyspa przy Herbaciarni, Pszczyna - park
Na wystawie zobaczymy malarstwo autorstwa nieżyjącej już, wybitnej pszczyńskiej artystki - Janiny Czeczot-Kiedos. Twórczyni zajmowała się malarstwem sztalugowym, grafiką i ceramiką artystyczną. Jej prace, inspirowane ziemią pszczyńską, były wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich konkursach i wystawach.
Wystawa Pracowni/Warsztatów Rysunku i Malarstwa Wiktorii Kani
19 lipca (sobota), godz. 19:00, okolice Ronda Larysza oraz Pracownia - ul. Bogedaina 5 w Pszczynie
Na wystawie plenerowej zaprezentowane zostaną rzeźby o monumentalnym, tajemniczym charakterze, malowane... kawą. To efekt eksperymentu artystycznego prowadzonego przez Wiktorię Kanię i jej uczniów z Pracowni Rysunku i Malarstwa.
Druga część wystawy odbędzie się w przestrzeni pracowni przy ul. Bogedaina 5, gdzie zobaczymy prace wykonane przez dzieci (od 6. roku życia), młodzież i dorosłych. Różnorodne techniki, emocjonalne podejście i indywidualne style ukazują efekty edukacji artystycznej oraz rozwój twórczy uczestników.