Zagłosuj na centrum przesiadkowe w ogólnopolskim konkursie

Największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego z nominacją do finału Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w." Aktualnie trwa głosowanie internetowe.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie - 04.11.2019
Centrum przesiadkowe w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. Powiat


Inwestycja zrealizowana końcem ubiegłego roku przy ul. Sokoła w Pszczynie jest jedną z ok. 200 najlepszych modernizacji i budów, które biorą udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w.". Pszczyńskie centrum znajdziemy w kategorii "nowy obiekt użyteczności publicznej". Ten plebiscyt internetowy na najpopularniejsze budowy i modernizacje w Polsce ruszył 23 marca i potrwa do 11 maja do godz. 12.00. Głosować można na stronie: www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1691/object/1900/powiatowe-centrum-przesiadkowe-w-pszczynie

Celem plebiscytu "Modernizacja Roku& Budowa XXI w." jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, patronat nad konkursem sprawują: Minister Edukacji Narodowej, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Dyplom nominacja


Przypomnijmy, że największa w historii powiatu pszczyńskiego inwestycja polegała na budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie prowadzącego do niego układu drogowego i budowie parkingów dla samochodów i rowerów. W listopadzie 2019 r. oddano do użytku obiekt do obsługi pasażerów z poczekalnią, pomieszczeniami do kierowania ruchem, ogólnodostępnymi toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem. Przy budynku znajduje się wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami, z których odjeżdżają autobusy kilkunastu lokalnych, regionalnych, a od marca 2020 r. także międzynarodowych linii. Inwestycja powstała w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, w niezagospodarowanej dotąd dzielnicy Pszczyny. To nowoczesny obiekt, a jednocześnie nawiązujący architekturą, stylem i materiałami do zabytkowego budynku dworca.

Obiekt jest energooszczędny. Został wyposażony w elektroniczne rozkłady jazdy, tablice informacyjne, a także infokioski, z których pasażerowie pozyskują informacje o powiecie i komunikacji. Na placu przed budynkiem został wyeksponowany fragment schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.

pszczyna,centrum przesiadkowe, ulica sokoła
Centrum przesiadkowe wieczorową porą - marzec 2020


Przy centrum przesiadkowym powstał parking dla rowerów na 180 miejsc, parkingi dla samochodów na niemal 200 miejsc oraz nowy, siedmiostanowiskowy postój taksówek. Gruntownie przebudowany został układ drogowy w rejonie ulic Sokoła, Plac Dworcowy i Kościuszki. Przebudowano instalacje, ulice oraz chodniki, powstały nowe ciągi pieszo-rowerowe i pieszo-jezdne.

Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy kosztowały ponad 17,8 mln zł. Niemal 15,2 mln zł powiat pszczyński pozyskał na ten cel z funduszy europejskich.

Inwestorem był powiat pszczyński, wykonawcą konsorcjum firm - lider: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. oraz partnerzy - Firma Budowlana "Mazur" Sławomir Mazur oraz PB Mazur Sp. z o.o. Obiekt zaprojektowała firma Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic.

Teren wokół dworca przed budową centrum przesiadkowego w PszczynieUl. Sokoła przed budową centrum przesiadkowego · fot. Powiat


Zakończona inwestycja budowy centrum przesiadkowego w PszczynieCentrum przesiadkowe w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. Powiat

BM / pless.pl, źródło: Powiat