Kościół pw. św. Mikołaja w Łące
Atrakcja turystyczna powiatu pszczyńskiego
Kościół pw. św. Mikołaja w Łące należy do najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego.

Świątynia pochodzi z XVII wieku. Wyróżnia ją wolnostojąca wieża, usytuowana po wschodniej stronie budynku kościelnego. Dzwonnica ta jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa sakralnego na Śląsku. W wieży, pełniącej funkcję dzwonnicy, znajduje się zabytkowy XV wieczny dzwon. We wnętrzu kościoła warto zatrzymać się przed barokowym ołtarzem głównym z olejnym obrazem Św. Mikołaja, biskupa z Mirry.
Z parafią w Łące wiąże się także tradycja "Chodzenia po Mikołajstwie". Zgodnie z nią, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia obchodzony jest tu odpust ku czci św. Mikołaja, patrona kościoła. Po uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00 na ulice sołectwa wychodzą bandy Mikołajowe, by rozdawać dzieciom cukierki, straszyć dziewczęta i tańczyć z kobietami.
Wszystkie kościółki drewniane znajdujące się na terenie powiatu pszczyńskiego należą do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, który na terenie naszego województwa ma ok 1060 km długości i obejmuje 93 obiekty oraz zespoły architektury drewnianej.