Weekend z Królową w Bażantarni
Materiał partnera:
W ten weekend (16-18 października) Restauracja w Książęcej Bażantarni zaprasza w swoje progi, by dać zdrożnym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.
Menu
Przystawki
- Carpaccio z polędwicy wołowej z kaparami, parmezanem, rukolą i oliwą z oliwek - 22zł
- Deska serów pleśniowych - 25zł
Zupy
- Pszczyński rosół z makaronem i warzywami - 9zł
- Zupa z grzybów leśnych z łazankami - 13zł
Dania główne
- Filet drobiowy z rusztu, podany z bukietem sałat, pieczonymi pomidorami i ziemniakami z patelni - 28zł
- Polędwiczka wieprzowa duszona w pomidorach, podana z ziemniakami pure i fasolka szparagowa - 35zł
- Rolada z jelenia, szpikowana słoniną, podana z czarnymi kluskami i czerwona kapusta - 55zł
- Bażant pieczony w boczku, podany z gruszkami, ziemniakami z rozmarynem i sałatką z buraków - 46zł
- Stek z polędwicy wołowej z warzywami z rusztu, ziemniakami i sosem z grzybów leśnych - 65zł
- Filet z pstrąga w migdałach z ryżem jaśminowym i brokułami - 41zł
Desery
- Lody z musem malinowym, bezą i bitą śmietaną -14zł
- Sorbet z limonki z porzeczką, brandy i gorzką czekolada - 13zł
- Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 14zł
Napoje
- Kawa 5 zł
- Herbata RichMont 10 zł
- Napoje gazowane but. 0,2l 4 zł
- Piwo 0,5l 7 zł
- Piwo 0,33l 5zł
- Wino karafka 15zł
- Wino kieliszek, wg karty win
Rodzinny zestaw weekendowy
- Rosół książęcy z makaronem
- Pieczeń z karczku w towarzystwie klusek śląskich i z surówką z kapusty białej
- Lody z musem owocowym
Cena zestawu to 29 złotych.
Funkcjonuje nasz wędzok. Z niego będziemy serwować pyszne mięsiwa bażantarniane, jednak co konkretnie, to już na miejscu. Oczywiście oprócz tego oferujemy wybór z naszej nowej karty dań, m.in. dania z kaczki, gęsi i dziczyzny.
Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.
-----
16 października 1384 roku na Wawelu odbyła się koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na króla (!) Polski. Koronacja ta jest dowodem wielkiej zdolności przewidywania elit ówczesnego Królestwa Polskiego. Na wypadek śmierci bez następcy płci męskiej Kazimierz Wielki(tak, tak - ostatni z Piastów) w zamian za sojusz, związał się umową ze swoim siostrzeńcem Ludwikiem Węgierskim o przekazaniu jemu prawa sukcesji po swojej śmierci. Z kolei po swojej śmierci Ludwik w zamian za przywilej koszycki otrzymał prawo do korony polskiej dla swych córek. I to było ostatecznym powodem koronacji Jadwigi. To zaaranżowanie przez możnowładców polskich elit ślubu z Władysławem Jagiełłą - księciem litewskim dało podwaliny pod stworzenie jednego z najpotężniejszych państw europejskich. Rzeczypospolita sięgała od Morza Czarnego po Bałtyk osiągając w 1619 roku powierzchnię ok. 1 miliona kilometrów kwadratowych.
Przygotowujemy pełną wersję Szlaku Książęcego, w którym chcemy ująć też i bunkry z okresu II Wojny Światowej. Liczymy na sugestie...
W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.
Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing_Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: warto pomyśleć o założeniu szkółki piłkarskiej w Dortmund zespołów GKS Katowice i Ruchu Chorzów.